Svi mi znamo da društvene mreže mogu biti sjajan alat za rast poslovanja, ali istovremeno mogu biti i izvor frustracije ako se ne koriste na pravi način. Radeći s malim poduzetnicima što kroz kreiranje sadržaja za njih, što kroz savjetovanja, primijetila sam da postoji nekoliko uobičajenih grešaka koje konstantno sprječavaju poduzetnike da ostvare željene rezultate na društvenim mrežama.
Danas s tobom želim podijeliti 5 najčešćih grešaka koje poduzetnici rade, zajedno s konkretnim savjetima kako ih izbjeći. Ove greške sam skupila tijekom analiziranja društvenih mreža svojih klijenata ili radeći savjetovanja s malim poduzetnicima koji sami kreiraju sadržaj.
I nadam se da će ti pomoći da unaprijediš svoju online prisutnost.
1. Nisu jasni u pozivima na akciju (CTA)
Jedna od najvećih grešaka koju sam primijetila – je nepostavljanje direktnog poziva na akciju u postovima. Iako poziv na akciju (CTA) nije uvijek nužan, ali ako ga nikad ne koristiš tada će najčešće izostati povratna informacija pratitelja. Znaj da ako tvoji pratitelji ne znaju što da naprave nakon što pročitaju tvoju objavu, vrlo vjerojatno neće učiniti ništa.
Moj savjet:
Koristi poziv na akciju kada je to potrebno, npr. kada želiš da ti ostavljaju komentare, da posjete tvoju web stranicu ili se prijave za newsletter. Direktan i jasan poziv na akciju pomaže tvojoj publici da zna što želiš da naprave nakon što pročitaju tekst ili pogledaju video.
Kako?
Ako želimo komentare onda ćemo im postaviti neko pitanje.
Ako želimo da zakažu termin onda ćemo ih pozvati da se jave u DM ili da nas nazovu.
Ako želimo da prošire vijest o tome, reći ćemo im da podijele ovu objavu s nekim kome bi tako nešto baš trebalo.
2. Objavljuju isti sadržaj na svim mrežama, ali bez prilagodbe formata
Kao poduzetnici, često nam je manjak vremena razlog da tražimo kako uštedjeti na vremenu gdje možemo i tako najčešće isti sadržaj objavljujemo na više drušvenih mreža. Ali, to što objavljujemo isti sadržaj, ne znači da je on jednako učinkovit na svim mrežama.
Moram priznati da i sama često objavim isti sadržaj, međutim uvijek pazim na to da ga prilagodim mreži na kojoj objavljuem. Npr. na Instagramu ću uz vizual dodati muziku, ako postoji link koji se veže uz post tada ga na Instagramu stavim da ga potraže u opisu profila i obavezno tagiram svoj profil tako da čim prije mogu doći do njega, dok ću onda za taj isti post na Facebooku unutar teksta dodati link.
Moj savjet:
Razmišljaj o tome gdje tvoj sadržaj ide. Na primjer, na Instagramu naglasak stavite na vizuale, dok na LinkedInu fokus bude na dužim, profesionalnijim objavama. Na Facebooku možete koristiti dulji tekst s linkovima. Prilagodi svaki post formatu koji najbolje odgovara platformi.
3. Često mijenjaju fontovae i boje koje koriste
Mnogi poduzetnici često mijenjaju vizualni identitet tj. fontove, boje, stilove. Ovisno o tome kako se osjećaju, kakav im je dan ili jednostavno nakon što mjesec, dva ne vide nikakve rezultate najčešće pomisle da je do toga što vizuali nisu dobri. Razumijem zašto to radite, želite da vaša poruka dođe do publike. Međutim, ovo konstatno mijenjanje može u potpunosti zbuniti pratitelje. Ako prečesto mijenjate dizajn, teško je zadržati prepoznatljivost, ali i povjerenje kod publike.
Moj savjet:
Odaberi nekoliko ključnih boja, fontova i stilova po kojima ćeš postati prepoznatljiva. Koristi ih dosljedno kroz objave na svim društvenim mrežama. Tvoja publika treba prepoznati tvoj sadržaj čim ga ugleda u svom feedu. Inspiraciju uvijek možeš pronaći na Pinterestu, Canvi, kod drugih. Na Coolors možeš pronaći paletu boja koja ti se sviđa, u Canvi zatim potraži dva fonta koja ti se sviđaju i koji si zajedno pašu.
4. Nisu upoznali svoju ciljnu skupinu
Mnogi od mojih klijenata, posebice oni koji su tek otvorili profile na društvenim mrežama, nisu odmah razumjeli koliko je važno poznavati svoju ciljnu skupinu. U početku su objavljivali raznolike sadržaje, nadajući se da će nešto od toga “upaliti” i da će netko reagirati. Najčešće su pisali o temama za koje su ONI mislili da trebaju pisati i da drugi to žele čitati. Međutim, istina je da uspjeh na društvenim mrežama u velikoj mjeri ovisi o tome koliko dobro razumiješ svoju publiku. Ako ne znaš što tvoji pratitelji žele, tvoje objave neće biti za njih, zbog čega one neće ni izazvati željenu interakciju.
Moj savjet:
Moji klijenti koji su postigli najbolje rezultate, prvo su posvetili vrijeme analizi svoje ciljne skupine. Koji su njihovi problemi, potrebe i želje? Ako znaš odgovor na ta pitanja, tvoje objave će biti puno relevantnije i privući će pravu publiku. Zbog toga razgovaraj s njima, analiziraj njihove reakcije i prilagodi sadržaj na temelju toga.
5. Nisu dosljedni u objavljivanju sadržaja
Jedna od mojih najvećih pogrešaka bila je nedostatak redovitosti u objavljivanju. Kada sam imala previše posla, društvene mreže su bile poslednje na što bih mislila. Međutim, upravo dosljednost u objavljivanju čini razliku. Ako objavljuješ samo povremeno, tvoji pratitelji će zaboraviti na tebe.
Moj savjet:
Na jednom mjestu imaju zapisane ideje za sadržaj, koje će dobiti tako da slušaš svoje klijente i publiku. Pažljivo pišeš koji ih problemi muče, koja pitanja ti postavljaju, tako da uvijek imaš “u šteku” ideja za objavu. Na tržištu postoji stvarno puno alata koji ti mogu pomoći zakazati objave, ja koristim ili sam koristila Meta Business Suite, Simplified i Metricool.
Društvene mreže su moćan alat za tvoje poslovanje, ali tek kada znaš kako ih koristiti na pravi način. Iako ćeš sigurno po putu raditi greške, ključno je učiti i ispravljati ih. Svaka greška, bilo da je to neredovitost ili nepoznavanje ciljne skupine, može biti prilika za učenje.
Ako osjećaš da imaš pitanja ili trebaš pomoć oko svojih društvenih mreža, javi mi se putem web forme ili maila na info@ivajovic.com da ti pomognem.